HORGÁSZAT : Biros Péter új egyéni rekordja: 21 kilós ponty! |
Biros Péter új egyéni rekordja: 21 kilós ponty!
Az ember az elmúlt nyárról fecserészik Biros Péterrel, s mivel a válogatott kapitányáról közismert, hogy nagy horgász, hát "kötelességszerűen" megkérdezi: mi volt a nyáron a legnagyobb fogás? Aztán nem akar hinni a fülének, amikor meghallja a hangsúly alapján magától értetődő természetességgel érkező választ: "Egy 21 kilós ponty."
- Palotáson fogtam, a kedvenc helyemen, nagyon sok nagy hal található itt, ezekre horgászom én is. A kérdés csak az, hogy sikerül-e fogni belőlük egyet vagy kettőt, mert ezek a halak nagyon rafináltak. Hál' Istennek ezen a csütörtöki napon sikerült. Fél 11-kor volt a kapás és 11 órakor már megfogtam a 21 kilós tükörpontyot. Tényleg borzasztó nagy élmény volt, hogy sikerült megfogni a második húsz kiló fölötti halamat, amivel megdöntöttem a saját rekordomat. Úgyhogy ezúton is köszönöm a palotási tónak, az ottaniaknak, akik mindig lehetővé teszik, hogy háborítatlanul horgászhassak ott.
- Fél órát tartott a fárasztás?
- Igen.
- Egyedül emelted ki?
- Úgy van.
- Hallottam, hogy bojli csalival horgásztál. Mi az a bojli?
- Kőkemény golyó, olyan, mint egy kő. A kis halak általában nem nagyon tudják felvenni, csak a nagyobbak. Nagyjából úgy kell elkészíteni, mint a kenyeret, a tésztáját ugyanúgy kell dagasztani, hogy megkeveredjen benne az aroma és a benne lévő lisztanyag. Utána főzni kell két percig, majd szárítani.
- Ezt a golyót húzod a horogra?
- Nem a horogra, hanem egy külön hajszálelőkén van. Nem is lehet horogra tűzni, olyan kemény. De amúgy ezt a halat nem bojlival fogtam, hanem pellettel.
- Hát az mi?
- Nagyon magas halolajtartalmú tápgranulátum, Magyarországon nem nagyon szokták alkalmazni a halak etetésére, inkább a nyugati országokban népszerű, nálunk inkább takarmánynövényeket, kukoricát, búzát használnak. Borzasztó jó csali, mert hamar kifejti a hatását, nagyon jól odacsalogatja a halakat.
- Ez a horogra megy?
- Nem, készen kapni a boltban, henger alakú csali. Ugyanúgy hajszálelőkére kerül, mint a bojli és kiöntöm gyertyával, hogy ne mozogjon a damilon, amire ráraktam, mert a furat sokkal nagyobb rajta, mint amilyen vastag a zsinór. A beöntött gyertya kitölti a rést és fixen tartja a csalit.
- És hol a horog?
- Külön. Van a főzsinór, a horog, az előke pedig úgy van megkötve, hogy a horog oldalán lejön, tehát a csali egy külön álló zsinóron van rögzítve.
- De amikor a hal rákap a csalira, akkor a horgot is bekapja...
- Be bizony.
- Akkor ez a készség speciálisan nagy halra való?
- Nem feltétlenül. A csalit a kicsik is ugyanúgy fel tudják szippantani, jönnek rá három-négykilós halak is, meg a keszegek is nagyon csipkedik a pelletet, az már nem annyira jó.
- Szóval gyakran kishalak miatt kell bevágni.
- Így van.
- Kérdezném, hogy mi volt a 21 kilós pontyban, ikra vagy tej, de hát nem tudhatod, hiszen vissza kellett ereszteni a vízbe, mert ennél a tónál a 7 kilósnál nagyobb halakat kötelező visszaengedni...
- Szerintem még semmi nem volt benne, mert régen leívtak, most kezdődik majd náluk a nagy táplálkozás, a tartalékok begyűjtése a télre, úgyhogy igazából most lenne jó októberben elmenni még egyszer, vagy kétszer, ha lesz rá idő, de szerintem már nem lesz.
- Az, hogy vissza kell tenni a vízbe egy ilyen halat, gondolom, téged már nem ráz meg, mert profi horgász vagy, a laikus furcsállja egy kicsit, hogy hát abból milyen jó halászlé lehetett volna...
- Ebből nem hiszem, hogy jó halászlé lenne, mert ezeken a nagy halakon nagyon sok a zsír. Igazán gasztronómiai élményt a 3-4 kilós halak tudnak okozni, azokból tényleg jó halászlét lehet csinálni, meg rántott pontyot. Egy ilyen fogásnak igazából sportértéke van és azért kell visszaereszteni a vízbe, hogy másoknak is hozzájussanak egy ilyen nagy hal kifogásának élményéhez. Hiszen éppen ez csábítja a tóhoz a horgászokat...
- Egyébként ha 3-4 kilósat fogsz, azt te meg is csinálod?
- Nem. Szeretem a halat nagyon, de nem szoktam elhozni a pontyot. Süllőt azt igen.
- Miért nem?
- Mert a süllővel ellentétben nem nagyon tudom megcsinálni, nincs is kedvem bíbelődni vele, meg aztán a bojlihorgászok eleve nem is hozhatnak el halat.
- Ez etikai kérdés, vagy előírás?
- Ez szabály. De aki igazán bojlizik, nem is nagyon szokott halat elvinni, nem azért horgászik, hanem hogy kifogja ezeket a nagy példányokat, utána egy fénykép erejéig "rabul ejtse", aztán visszaengedje a vízbe.
- Akkor te már megszoktad, nincs rossz érzésed, amikor visszehelyezed...?
- Ez a természetes. A búcsú persze egy kicsit fájó...
- Igen, ez látszik a fotókon is... És mióta horgászol, gyerekkorod óta?
- Gyerekkoromban horgásztam, aztán újra a sydney-i olimpia után kezdtem el megint aktívan. Mindig is szerettem horgászni, csak sokáig nem volt rá lehetőségem. Azóta, hogy Egerbe költöztem, újra gyakrabban járok, hiszen errefelé sok lehetőség van.
- A 21 kilós fogásodnak mennyire ment híre?
- Felrakták az internetre. Igazából nem nagyon szeretek vele kérkedni, de mondták, hogy ha fogok itt egy különösen nagy halat, kirakják a honlapjukra. Természetesen hozzájárultam, hiszen nagyon jó viszonyban vagyok ott mindenkivel, a tógazdával, Komáromi Tiborral is.
- Köszönjük az ismeretterjesztő információkat és gratulálunk az egyéni rekordhoz!
Forrás: www.vlv.hu
|