|
Manchester England, England...
"Biros Peti megsérült."
A sajnos egyre gyakrabban elhangzó mondat -minden szurkoló rémálma-, a pekingi olimpián is bejött, szerencsére csak a döntőben, három gól után.
Hogy ezt többet ne fordulhasson elő, vagy ne akkor -hiszen Peti előtt áll még minimum London-, dr. Kemény Dénes (és az MVLSZ) orvosi kezelést "szervezett" Angliába, a Manchester United szülővárosába.
A kézsérülések után (még 2006-ban)-amikből szerencsére nem volt sok, de annál nehezebben gyógyultak-, Peti szervezete a lábsérülésekre "specializálódott". Sorozatos izomszakadások következtek (elsősorban a szabóizom és a lovaglóizom területén).
Mondhatnánk erre, hogy a sérülés a mai élsport velejárója, de nézzünk kicsit a tények mögé. A sérülés katalizátorként viselkedhet a szervezetben. Miután a sportoló lesérül, más izomzatokat kezd terhelni, amire azok is így reagál(hat)nak. Több hónapos kihagyás lehet a vége.
Az ilyen sportsérülések elkerülése végett vizsgálták egy órán keresztül Petit 2009. 02.17-én (kedden) Manchesterben az EIS (English Institutes of Sports) ovosai. Az orvosok erre a szakterületre specializálódtak, a rugby csapat játékosait és a MU focistáit látták el korábban.
A kapitány ősszel vette fel a kapcsolatot az angol úszószövetség vízilabdáért felelős elnökével, Nick Hume-al, aki segített bejutni a "nemzeti intézménybe".
A vizsgálat költsége végül egy mindenki által aláírt válogatott trikóben merült ki, így Péteréknek csak az útiköltséget kellett állniuk.
Diagnózis:
"Minden egyes alkalommal a medence belső oldalán lévő izmok sérültek meg, az elmúlt két év részleges vagy teljes izomszakadása ide, az innen induló izmokra vezethető vissza. Az is kiderült, hogy picivel tágabb a kelleténél a két lágyékcsatorna, tehát az ott lévő izmokat és a mély hasizmokat is meg kell erősíteni, miként a medenceöv úgynevezett első részét." (dr.Kemény Dénes)
Kezelés: fizioterápiás torna -izomerősítésre-, (kb. 20 perc/nap)
Cél: további szakadások vagy sérülések megelőzése
Biros Pétert a vlv is faggatta a vizsgálat eredményéről;
Először is kérlek, idézd fel, milyen problémáról van szó, mikor, milyen gondot okozott neked ez a rejtélyes, vissza-visszatérő izomsérülés.
A bal lábamban volt kétszer, a jobb lábamban egyszer részleges vagy teljes szakadás. Mindegyik egy hirtelen mozdulatnál, lábtempónál történt, az utolsó ugye Pekingben, a döntőben. Előtte a berlini Világliga-tornán, a második meccsen, de játszottam a döntőben is, akkor szakadt el teljesen az izom. Az első eset 2006-ban vagy 2007-ben, egy Szeged-mérkőzésen történt, amikor a Honvédban játszottam. A sérülések után három-négy hetet kellett lábtempózás nélkül tölteni, két hétig semmit sem csinálhattam, akkor lehetett elkezdeni a tornatermi munkát, de lábra még semmit, csak felsőtestre. Négy hét után lehetett óvatosan erősíteni a lovaglóizmot, szépen, fokozatosan terhelni a lábat. Gyakorlatilag jó másfél-két hónap kiesés volt minden alkalommal.
Hogy jött az ötlet, hogy angol orvosok vizsgáljanak meg?
Dénes javasolta, hogy ilyen többé ne történhessen, mint az olimpiai döntőben. Hiszen ha ez a sérülés a torna elején van, akkor számomra vége a versenynek. Azt, hogy ebben az esetben hogy végzett volna a csapat, szerencsére soha sem tudjuk meg, lehet, hogy úgy is megvan az arany, de lehet, hogy nem. Az ilyen kellemetlen helyzet megelőzésére javasolta Dénes a vizsgálatot, én meg azt mondtam, hogy jó.
Mit csináltak veled?
Alapos ultrahangos ellenőrzés volt és kézzel is megvizsgáltak. Valószínű, hogy ezek az orvosok sok ilyen lábsérülést láttak már. Utána egy gyógytornász megmutatta, hogy hogyan kell erősíteni a tapadásokat, azt az izmot, amelynek gyengesége okozza a problémát. Minden nap el kell végeznem egy körülbelül negyedóra-húsz perces gyakorlatsort. Bízunk benne, hogy tényleg ez lehetett a három szakadás oka, kíváncsian várom, hogy a gyakorlatoktól milyen eredmény várható. Egyúttal ezúton is megköszönöm Kemény Dénesnek és az MVLSZ-nek, hogy lehetővé tették számomra az angliai vizsgálatot.
| |